Vražda novinára Jána Kuciaka je už na súde: vynikajúca práca policajného tímu sa skončila

Vražda novinára Jána Kuciaka je už na súde: vynikajúca práca policajného tímu sa skončila

Prezident Policajného zboru  gen. Milan Lučanský zrušil tím Kuciak. „Ďakujem všetkým policajtom, ktorí boli súčasťou tímu Kuciak. Som rád, že bola vražda, ktorá otriasla celým Slovenskom, vyšetrená v takom krátkom čase. Teraz je už na ťahu súd. Vyšetrovací tím už nemá svoje opodstatnenie, takže som ho dnes svojim rozkazom rozpustil,” uviedol.

Vyšetrovací tím Kuciak bol založený rozkazom prezidenta PZ 1. 3. 2018. Pôvodne mal 82 členov. Bol zložený z vyšetrovateľov, operatívcov a analytikov. V spolupráci s Europolom sa dopracoval k informáciám, ktoré zo začiatku vyzerali ako nereálne. Hneď po prvých významných posunoch boli členovia tímu prezidentom PZ gen. Milanom Lučanským a ministerkou vnútra SR Denisou Sakovou ocenení. Traja boli mimoriadne povýšení a zvyšní dostali finančné odmeny.
Prezident PZ, gen. Milan Lučanský: „Situácia na Slovensku bola veľmi skeptická, na samotný tím bol vyvíjaný enormný mediálny tlak. Jeho členovia si zaslúžili byť odmenení. Vyjadrili sme tým spoločne s ministerkou Sakovou našu podporu a dôveru.”
Neskôr tím tvorilo 39 vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov, ktorí sa sústredili na vykonávateľov a objednávateľa vraždy. Po roku a ôsmich mesiacoch – 17.  októbra 2019 –  vedúci tímu ukončil prípad návrhom na podanie obžaloby a spis odovzdal dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR.

Práca vyšetrovacieho tímu Kuciak v dátumoch a číslach 

  • 26. 02. 2018 – začaté trestné stíhanie (kriminálna polícia Trnava)
  • 26. 02. 2018 – opatrenie Prezidenta PZ o výberovej príslušnosti
  • 27. 09. 2018 – realizácia –  9 osôb zadržaných a 570 stôp zaistených
  • 28. 09 .2018 – vznesené obvinenie: 3 osoby (vykonávatelia)
  • 29. 09. 2018 – vznesené obvinenie: 1 osoba
  • 16. 10. 2018 – realizácia – 40 stôp zaistených
  • 08. 03. 2019 – vznesené obvinenie: 1 osoba – objednávateľ
Author Image
Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *